İstihare Duası ve İstihare Namazı

İstihare namazı, bir konu hakkında bilgi edinmek isteyen kişinin kıldığı namazdır. Bu namaz, Allah’ın bir işin hayırlı olup olmadığını öğrenmek maksadıyla kılınır. İstihare namazıyla kişi, karar vermesi gereken bir durum hakkında doğru yönlendirmeyi elde etmeyi amaçlar.

İstihare Duası Nasıl Okunur ve Kılınır?

İstihare duası, namaz esnasında değil namazdan sonra okunmalıdır. Namaz bitiminde eller semaya açılır ve aşağıdaki dua edilir:

“Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb.”

Bu dua, Allah’a istişare etmek ve O’ndan doğru yönlendirmeyi talep etmek anlamına gelir.

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare namazı, 2 rekat olarak kılınır. İlk rekatta Fatiha suresi okunur ve ardından Kafirun Suresi okunur. İkinci rekatta ise yine Fatiha başta olmak üzere İhlas Suresi okunur. Namaz bitirilir bitirilmez hemen istihare duası okunur ve uyumaya geçilir. Namaz kıldıktan sonra konuşmamak gereklidir.

İstihare Namazı

İstihareye Yatmak Nedir?

İstihareye yatmak, kişinin bir durum hakkında kendini sorgulaması ve doğru kararı verebilmesi amacıyla kıldığı bir namazdır. Evlilik öncesi kararlar alırken veya bir iş kurmak gibi önemli konularda istihare namazıyla hayırlı olup olmadığını anlamak kolaylaşır.

İstihare Namazı Ne Zaman Kılınır?

İstihare namazı farz olmadığı için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Kişi, uyumak istediği zaman abdest alarak istihare namazını kılmaya başlayabilir. Ancak uyuma vaktinden önce kılınacaksa mutlaka abdest alınmalı ve namaz eda edilmelidir. Ardından hemen yatağa geçip uyumak gereklidir.

İstihare Namazının Amacı

İstihare namazı, geleceği görmek için kılınan bir namaz değildir. Toplumda bazen yanlış bir şekilde bu şekilde anlaşılmaktadır. Gerçek anlamda istihare namazı, kılınan bir işin hayırlı olup olmayacağı üzerine bir işaret almaya yöneliktir. Bu işaret genellikle rüyada belirli renklerin görülmesi şeklinde olur. Ancak istihare namazıyla yapılan işin aşikar bir şekilde rüyada gözükmesi beklenemez.

Read:  E-Okul Öğrenci Bulunamadı Hatası Çözüldü!

İstihare Namazı Hangi Durumlarda Kılınmaz?

İstihare namazı, günah veya haram işler yapmak amacıyla kılınmaz. Aynı şekilde iyilik yapmak, sevap işlemek gibi durumlar için de kılınması uygun değildir. İstihare namazı mutlaka abdest alındıktan sonra kılınmalıdır. Abdestsiz olarak istihare namazı kılmak mümkün değildir ve kişinin doğru kararı vermesini engeller.

Sık Sorulan Sorular

İstihare Duası Namaz Esnasında mı Okunur?

Hayır, istihare duası namaz esnasında değil namazdan sonra okunmalıdır.

İstihare Namazı Farz mıdır?

Hayır, istihare namazı farz değildir. Kişinin kendi isteği doğrultusunda kılınır.

İstihare Namazı Ne Zaman Uyku Öncesi Kılınmalı?

İstihare namazını uyku öncesi kılmak isterseniz, öncesinde abdest almalı ve namazı kıldıktan sonra hemen yatağa geçmelisiniz.

İstihare Namazıyla Ne Anlaşılır?

İstihare namazıyla hayırlı bir işaret almak için dua edilir. Bu işaret, genellikle belirli renklerin rüyada görülmesi şeklinde olur.

İstihare Namazı Hangi Durumlar İçin Kılınır?

İstihare namazı, bir karar verme aşamasında olan herhangi bir durum için kılınabilir. Evlilik öncesi, iş kurma gibi önemli kararlarda istihare namazı hayırlı olup olmadığını anlamak için kılınır.

Sonuç

İstihare namazı, kişinin karar vermesi gereken bir durum hakkında doğru yönlendirmeyi elde etmek amacıyla kılınan bir namazdır. Namazda edilen dua ve uyku sonrası görülen işaretlerle kişi, hayırlı bir karar alabilir. Herhangi bir durumda istihare namazı kılmak isterseniz, abdest alarak namazı kıldıktan sonra hemen uyumalısınız. Bu şekilde Allah’ın doğru yol göstericiliğini elde edebilirsiniz.