Çocuk Parası Almak Artık Daha Kolay!

Yeni doğum yapmış annelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parası, annelerin çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılamalarını amaçlıyor. Kendisi veya eşi sigortalı bir işte çalışan kadınlara yönelik olarak yapılan bu yardım, annelerin başvuru şartlarını taşımaları halinde alabilirler.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası için başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri veya Sosyal Hizmetler Merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. Annenin başvuramayacak durumda olması halinde ise başvurular, baba tarafından da yapılabilmektedir.

Çocuk Parası Başvuru Şartları

Çocuk parası alabilmek için bazı şartları taşımak gerekmektedir:

  • Annenin veya babanın TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması
  • Doğumun 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması
  • Doğumun canlı doğum olarak gerçekleşmesi
  • Annenin çocuk parasına doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içerisinde başvurmuş olması
  • Doğumun kimlik paylaşım sistemine kayıt edilmiş olması
  • Annenin veya eşinin bebeğinin doğum tarihinden önceki en az 120 gün için sigorta primlerinin ödenmiş olması

Yukarıdaki şartları taşıyan anneler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurarak çocuk parası almaya hak kazanabilirler.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası miktarı, annenin kaçıncı doğumunu yaptığına göre değişiklik göstermektedir. İlk çocuk için 350 TL, ikinci çocuk için 450 TL, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuk için ise 650 TL ödeme yapılmaktadır. Çoğul gebeliklerde ise yapılan yardım miktarı, artış göstermektedir.

PTT Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parası başvurusunun kabul edilip edilmediğini öğrenmek için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz. Ayrıca ikametgahınızın bulunduğu PTT şubesine giderek de paranın hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden çocuk yardımı başvurusu yapılamas

Read:  Modem Arayüz Şifresi Nasıl Öğrenilir?