Yabancı Dil Öğrenmenin İpuçları: En İyi Yaş, Kelime Sayısı ve Ne Kadar Zaman Harcamalıyız?

Herkes benzer bir durumda: Kendisi veya çocuğu için bir yabancı dil öğrenmek istiyor. Fakat ne zaman başlaması gerektiğini, ne kadar kelime öğrenmeleri gerektiğini veya ne kadar vakit ayırmaları gerektiğini bilmiyorlar. Bu yazımızda, yabancı dil öğrenmek için en iyi yaşın kaç olduğunu, yeterli kelime sayısını ve ne kadar vakit harcamamız gerektiğini bilimsel açıdan ele alacağız.

Yabancı Dil Öğrenmeye Ne Zaman Başlanmalı?

Dil öğrenmek için ideal yaş aralığını belirleyen “Kritik Dönem Hipotezi”ne göre, dil en iyi 2 yaş ve ergenlik çağı arasında öğrenilmektedir. Bu hipoteze göre, dil gelişimi için erken yaşlarda başlamak en avantajlı olanıdır.

Bu hipotezi desteklemek için yapılan araştırmalarda, dil öğrenme yetisi sadece çocukluk döneminde mi ortaya çıkıyor yoksa ergenlik sonrası da mümkün mü, incelenmiştir. Örnek olarak, 13 yaşına kadar babası tarafından psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan Genie’nin dil gelişimi ele alınabilir. Genie, dil gelişimi için 13 yaş 9 ay gibi geç bir yaşta dil eğitimi almaya başlamış ve zaman içinde birçok kelime öğrenmiştir. Bu örnek, dil öğrenmenin kritik dönemden sonra da gerçekleşebileceğini göstermektedir.

Benzer şekilde, Yale Üniversitesi’nden yapılan bir nörolinguistik gözlemde, iki dili çocukluk döneminde öğrenen ve ergenlik sonrasında ikinci dili edinen kişilerin beyinlerinin farklı çalıştığı gözlemlenmiştir. Bu da erken yaşlarda dil öğrenmenin avantajlı olduğunu gösteren bir bulgudur.

Sonuç olarak, erken yaşlarda dil öğrenmek büyük bir avantajdır; ancak kritik dönemden sonra da akıcı bir şekilde dil öğrenmek mümkündür.

Ne Kadar Kelime Öğrenmeliyiz?

Dili anlamak için geniş bir kelime dağarcığına sahip olmak gerekmektedir. Yabancı dilde okuma yapmanın en büyük engeli, yetersiz kelime bilgisidir. Yabancı dilde eğitim alan bir kişinin, 1600-1700 sık kullanılan kelime ailesine hakim olması, temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Örneğin, “yanmak, yanıcı, yangın, yanık” gibi bir kelime ailesi, yaklaşık olarak 4-5 kelime içermektedir. Bu durumda, yabancı dilde bir eğitim almak için yaklaşık olarak 6000 kelime bilgisine ihtiyaç duyulabilir.

Read:  Eşinin Aldattığını Gören Kişiler İçin Rüya Yorumları

Kelime öğrenme konusunda, tek tek kelime ezberi yapmak yerine “Toplu Ezberleme” metodu daha etkilidir. Örneğin, “as far as I know” veya “from my point of view” gibi yaygın kullanılan kalıpları ezberlemek, akıcı bir şekilde konuşma becerisini geliştirecektir.

Dil Öğrenmek İçin Ne Kadar Vakit Harcamalıyız?

Öğrenmek istediğimiz dil ile ana dilimiz arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, dil öğrenme sürecinde karşılaşabileceğimiz zorlukların veya kolaylıkların sebebidir.

Foreign Service Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İngilizce ana dili olan bir kişi için diğer dilleri öğrenmek için gereken zaman belirlenmiştir. Araştırmaya göre, Danca, Felemenkçe, Norveççe, İsveççe gibi Germenik dilleri öğrenmek için yaklaşık 575 saat veya 23 haftaya ihtiyaç duyulurken, Fransızca, İtalyanca, Portekizce gibi dilleri öğrenmek için 600 saat veya 24 hafta yeterli olabilir.

Türkçe gibi diller ise 4. kategoriye dahildir ve İngilizce ana dili olan bir kişi için 1100 saat veya 44 hafta gerekebilir. Bu süreler, dilin zorluk derecesi ve dil arasındaki benzerliklerle doğru orantılıdır.

Sonuç olarak, dil öğrenirken erken yaşların avantajını değerlendirmek, kelime bilgisi ile pratik yapmanın önemi ve sabırlı bir şekilde vakit ayırmak önemlidir.

Siz de Yabancı Dil Öğrenmeye Başlayın!

Eğer İngilizce öğrenmek için vakit harcadıysanız ve yeterince dil girdisi aldıysanız, kendinize yeteneksiz dememelisiniz. Önemli olan, dil öğrenmeye istekli olmak, okuma ve dinleme etkinliklerine zaman ayırmak ve bunları düzenli bir şekilde yapmaktır. Unutmayın, geç kalmış veya yeteneksiz değilsiniz. Hedeflediğiniz dile ne kadar vakit ayırdığınız önemlidir.

Dil öğrenirken sabırlı olun ve kendinize güvenin. Dil öğrenme sürecinin keyfini çıkarın ve Artı Özel Eğitim Merkezine başvurarak uzmanların rehberliğinde ideal kursları seçebilirsiniz. Dil öğrenirken keyifli ve etkili bir şekilde ilerlemek için güvenilir bir merkeze başvurmak büyük bir avantaj sağlar.

Read:  Artı Özel Eğitim Merkezine: Çocuklar İçin Eğlenceli Öğrenme

Sıkça Sorulan Sorular

1. Kaç yaşında dil öğrenmeye başlamalıyım?
Dil öğrenme yetisi için en iyi yaş aralığı, 2 yaş ve ergenlik çağı arasındadır. Erken yaşlarda başlamak büyük bir avantaj sağlar, ancak kritik dönemden sonra da dil öğrenmek mümkündür.

2. Ne kadar kelime öğrenmem gerekiyor?
Yabancı dilde okuma yapmak için geniş bir kelime bilgisine ihtiyaç vardır. Temel ihtiyaçları karşılayabilmek için yaklaşık 6000 kelime bilgisine ihtiyaç duyulabilir. Toplu ezberleme yöntemini kullanarak akıcı konuşma için kalıpları öğrenebilirsiniz.

3. Dil öğrenmek için ne kadar vakit harcamalıyım?
Dil öğrenmek için gereken vakit, öğrenmek istediğiniz dille ana diliniz arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ile doğru orantılıdır. İngilizce öğrenmek için yaklaşık 1100 saat vakit ayırmak gerekebilir.

4. Hangi dili öğrenmek istediğimde en avantajlı durumdayım?
Öğrenmek istediğiniz dil ile ana diliniz arasındaki benzerlikler, dil öğrenme sürecinde avantaj sağlar. Örneğin, Germenik dilleri öğrenmek için İngilizce ana dili olan bir kişi daha avantajlıdır.

5. Dil öğrenmede yeteneksiz olduğumu düşünüyorum ne yapmalıyım?
Dil öğrenme süreci sabır, pratik ve düzenli çalışma gerektirir. Kendinize güvenin ve motivasyonunuzu yüksek tutun. Güvenilir bir eğitim merkezine başvurarak uzmanların rehberliğinde dil öğrenme sürecine en uygun şekilde devam edebilirsiniz.