Zekat ve Fitre ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Değerli kardeşlerimiz, Zekat ve Fitre ile ilgili sıkça sorulan soruları derledik. İçeriğimizde zekatın ne olduğu, zekatın kimlere farz olduğu, nisap miktarının ne olduğu gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca fitre ile ilgili de bazı soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Zekat Hakkında Bilgi

Zekat nedir? Sözlük anlamında artma, çoğalma, temizlik, bereket, iyi hal ve övgü gibi anlamlara gelen zekat, belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için muayyen kişilere verilmesidir. Zekat İslam’ın beş temel esasından biridir ve hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Zekatın farz olduğu zaman dolayısıyla belirli bir zamanı yoktur. Zekat, malın nisap miktarına ulaşması ve üzerinden bir yıl geçmesi halinde verilmelidir.

Zekat kimlere farzdır? Zekat vermekle mükellef olmak için Müslüman, hür, akıllı, büluğ çağına erişmiş olmak ve borcundan ve asli ihtiyaçlarından fazla hakiki veya hükmen artıcı bir miktar mala sahip olmak gerekir.

Nisap ne demektir? Miktarı ne kadardır? Nisap, zekat, sadaka-i fıtır ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür. Zekat için nisap miktarı, 80.18 gr altın veya bunun tutarında para veya ticaret malıdır.

Hâvaic-i asliye (asli ihtiyaçlar) nedir? Havâic-i asliyye, temel ihtiyaçları karşılayan maddi varlıklardır. Bu nedenle zekat ve sadaka-i fıtr ile yükümlü olmak için kişinin temel ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olması gerekmektedir.

Araç-gereç ve malzemeye zekat düşer mi? Sanat ve mesleğin icrası için gerekli olan araç-gereç, makine ve malzemeler, aslî ihtiyaçlardan olup zekat verilmesi gerekmez. Ancak ticaret için üretilen veya alınıp satılan araç-gereç, malzeme ve makinelerin zekatı verilmesi gerekir.

Zekat vaktinden önce verilebilir mi? Zekatın farz olması için malın üzerinden bir kamerî yılın geçmesi gerekir. Ancak mal sahibi istediği takdirde vakti gelmeden de zekatını verebilir.

Read:  Edirne'deki Üniversite Hayatı Hakkında Bilgi

Fitre Hakkında Bilgi

Fitre ne demektir, hükmü nedir? Fitre, Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı mala sahip bulunan her Müslüman’ın vermesi vacip olan mali bir ibadettir. Sadaka-i fıtır olarak da bilinir.

Kimler sadaka-i fıtır vermekle yükümlüdür? Sadaka-i fıtır, borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir.

Sadaka-i fıtır ne zaman verilir? Sadaka-i fıtır, Ramazan Bayramı’nın birinci günü tan yerinin ağarmasıyla vacip olmakla birlikte, Ramazan ayı içinde de verilebilir. Bayramdan önce verilmesi daha iyidir. Ancak Bayram sabahına kadar verilmemişse, Bayram günlerinde ödenmesi gerekir.

Sadaka-i fıtır kimlere verilebilir? Zekat verilebilecek kişilere verilebilir. Ancak zekat verilmesi caiz olmayan kişilere fitre de verilemez.

Bu bilgilerin yanı sıra daha detaylı bilgilere ulaşmak ve diğer sorularınızın yanıtlarını öğrenmek için Artı Özel Eğitim Merkezine sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


FAQs

Soru 1: Zekât nedir ve kimlere verilir?

Cevap: Zekât, belirli bir malın bir kısmının Allah rızası için muayyen kişilere verilmesidir. Zekâtın kimlere verileceği Kur’an-ı Kerim’de belirlenmiştir.

Soru 2: Sadaka-i fıtır nedir ve kimlere verilir?

Cevap: Sadaka-i fıtır, Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisap miktarı mala sahip bulunan her Müslüman’ın vermesi vacip olan mali bir ibadettir.

Soru 3: Zekât ve sadaka-i fıtır ne zaman verilir?

Cevap: Zekât, malın üzerinden bir kamerî yılın geçmesiyle verilirken, sadaka-i fıtır Ramazan Bayramı’nın birinci günü tan yerinin ağarmasıyla verilir.

Soru 4: Zekât ve fitre verirken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Cevap: Zekât ve fitre verirken, mükellef olunan miktar ve zamanı göz önünde bulundurmak önemlidir. Ayrıca, zekâtın zekât alacak kişiye ulaşması ve fitrenin zamanında verilmesi gerekmektedir.

Read:  VGM Burs Başvuru Sonuçları 2019: Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursları için Bilgiler

Soru 5: Dini bir sorum var, nereden yardım alabilirim?

Cevap: Dini konularda sorularınız için Artı Özel Eğitim Merkezine sitemizi ziyaret edebilir ve yardım alabilirsiniz.


Sonuç olarak, zekat ve fitre ile ilgili sık sorulan soruların cevaplarını sizlerle paylaştık. Umuyoruz ki bu bilgiler sizin için faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi ve yardım için Artı Özel Eğitim Merkezine sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Her türlü soru ve önerilerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz!